Płyty styropianowe PASSIVE produkowane są z surowca z dodatkiem grafitu. Dzięki niemu płyty te nabierają wyjątkowych cech, a mianowicie przy tej samej grubości co standardowe płyty zapewniają do 20% lepszą termoizolację.
Oznacza to również, iż używając niższych grubości, płyty PASSIVE są w stanie ocieplić dom tak samo skutecznie jak płyty białe, w mniejszym stopniu obciążając przegrody. Bardzo gruba izolacja ogranicza dodatkowo dopływ światła dziennego przez otwory okienne, może również pogorszyć estetykę budynku. Jest to szczególnie istotne w przypadku termomodernizacji starych budynków.
PASSIVE – dlaczego warto stosować?
Regulacje prawne dot. energooszczędności i redukcji emisji CO2 oraz coraz większa świadomość klientów wpłyną na zwiększenie grubości izolacji, ale i na wzrost udziału styropianów o lepszych parametrach termoizolacyjnych.
Czego dotyczą regulacje prawne?
Od 01.01.2014 obowiązują nowe warunki techniczne, które zwiększają wymagania dotyczące izolacyjności termicznej ścian budynków oddawanych do użytkowania W zmienionych przepisach pojawiły się nowe, bardziej rygorystyczne wymogi w zakresie energo-oszczędności budynków. Stopniowo, w kilkuletnich odstępach, wprowadza się nowe, niższe wartości współczynnika przenikania ciepła U dla ścian, dachów, stropów i stropodachów dla wszystkich rodzajów budynków (zarówno nowych, jak i modernizowanych).
(rozporządzeniem ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z 5 lipca 2013 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).
WYMAGANIA DOTYCZĄCE WARTOŚCI WSPÓŁCZYNNIKA U DLA ŚCIAN:
Jaka zatem musi być grubość styropianu w ociepleniu ściany, aby spełnić wymagania z 2021?
Przy zastosowaniu styropianu (λ ≤ 0,031), grubość termoizolacji wyniesie 14 cm - nie odbiega to więc od obecnych standardów. Gdyby przyjąć styropian o najgorszych parametrach (λ ≤ 0,045) to grubość termoizolacji wyniesie 21 cm.
Obliczenia wykonano dla ściany wymurowanej z bloczków silikatowych drążonych.